Με λαμπρότητα πραγματοποιήθηκε στη Σαντορίνη  το Σάββατο 27 Νοεμβρίου  η ενθρόνιση του νέου Μητροπολίτη Θήρας, Αμοργού & Νήσων, Σεβασμιώτατου κ. Αμφιλόχιου ενώ την  Κυριακή 28 Νοεμβρίου  στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Υπαπαντής τελέστηκε Πολυαρχιερατική Θεία Λειτουργία.

Στην ενθρόνιση του νέου Ποιμενάρχη της Ιεράς μας Μητρόπολης παρίσταντο μεταξύ αλλών ο Δήμαρχος Αμοργού κ. Ελευθέριος Καραΐσκος, ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παναγίας Χοζοβιώτισσας Αρχιμανδρίτης Σπυρίδων Δεναξάς, ο Αρχιμανδρίτης Επιφάνιος Αρβανίτης, ο αρχιερατικός επίτροπος Αμοργού πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Θεολογίτης, ο πρωτοπρεσβύτερος Θωμάς Συνοδινός προϊστάμενος της μητρόπολης Αθηνών  και ο πρωτοπρεσβύτερος Αντώνιος Νομικός.

Ο Δήμαρχος Αμοργού κ Ελευθέριος Καραΐσκος δήλωσε: « Με ιδιαίτερη συγκίνηση εκπροσώπησα την  Αμοργό στην ενθρόνιση του νέου Δεσπότη μας για να του ευχηθώ υγεία και μακροημέρευση. Ο πιστός λαός της Αμοργού ανυπομονεί να υποδεχτεί το Ποιμενάρχη του στο νησί της Παναγίας Χοζοβιώτισσας.»