ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΕΤΟΥΣ  2023
ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940
ΣΤΟ ΔΗΜΟ Α Μ Ο Ρ Γ Ο Υ

Σας ενημερώνουμε, σύμφωνα με το με Α.Π.: 88323/13-10-2023 έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών, το οποίο εκδόθηκε ως συνέχεια της με Α.Π.: 88310/13-10-2023 Απόφασης του Υπουργού Εσωτερικών και του με Α.Π.: 27980/18-10-2023 εγγράφου του Τμήματος Προσωπικού της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αιγαίου , ότι οι εορταστικές εκδηλώσεις για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 για το Έτος 2023, ημέρας ιδιαίτερης αξίας για τη Χώρα μας, αλλά και για την ανθρωπότητα, καθώς υπενθυμίζει την αντίστασης της πατρίδας μας ενάντια στο φασισμό και το ναζισμό, αποτελώντας παράδειγμα προάσπισης της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της ανεξαρτησίας των Εθνών, θα πραγματοποιηθούν και φέτος με την κάθε δυνατή λαμπρότητα και πρέπουσα βαρύτητα, ιδιαίτερα στα σχολεία και λοιπά εκπαιδευτικά ιδρύματα, τις δημόσιες υπηρεσίες, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Οργανισμούς.
Η αξιοποίηση της Εθνικής Επετείου μέσω των εκδηλώσεων που θα λάβουν χώρα ανά την Ελλάδα αποτελεί παράλληλα μία λαμπρή ευκαιρία υπενθύμισης των αγώνων των προγόνων μας και των πανανθρώπινων αξιών που υπεράσπισε διαχρονικά το Έθνος μας.
Ως ένδειξη ελάχιστου φόρου τιμής καλούμε τους πολίτες να αναρτήσουν την Ελληνική Σημαία στις οικίες τους.

Κατόπιν των προαναφερομένων:
Το Πρόγραμμα του Εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου 1940 για το Έτος 2023 έχει ως εξής :
1: Γενικός 3ήμερος σημαιοστολισμός σε όλη την Επικράτεια, από 08:00 π.μ. της 26ης Οκτωβρίου 2023 μέχρι και τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2023.
2: Φωταγώγηση όλων των καταστημάτων του Δημοσίου, των Ο.Τ.Α., καθώς και των Καταστημάτων των Ν.Π.Δ.Δ. και των Τραπεζών, κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου 2023.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 / 10 / 2023

Α) Τέλεση δοξολογίας σε όλα τα Δημοτικά Διαμερίσματα όπως παρακάτω :
1. Τοπ. Κοιν. ΑΜΟΡΓΟΥ (Χώρα) ώρα 11:00 π.μ. στον Μητροπολιτικό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου.
2. Τοπ. Κοιν. ΑΙΓΙΑΛΗΣ:
– Στη Λαγκάδα ώρα 09: 00 π.μ. στον Eνοριακό Ναό Αγ. Σοφίας.
– Στον Ποταμό : ώρα 09 : 00 π.μ. στον Ενοριακό Ναό Αναλήψεως και
Στον Όρμο : ώρα 09: 45 π.μ. στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου.
3. Τοπ. Κοιν. ΑΡΚΕΣΙΝΗΣ ώρα 09 : 30 π.μ. στον Ενοριακό Ναό Αγ. Ονουφρίου.
4. Τοπ. Κοιν. ΒΡΟΥΤΣΗ ημέρα Πέμπτη: 26/10/2023 και ώρα 10: 00 π.μ. στον Ενοριακό Ναό Αγ. Σπυρίδωνος.
5. Τοπ. Κοιν. ΘΟΛΑΡΙΩΝ ώρα 09 : 00 π.μ. στον Ενοριακό Ναό Αγ. Αναργύρων.
6. Τοπ. Κοιν. ΚΑΤΑΠΟΛΩΝ ώρα 09 : 30 π.μ. στον Ενοριακό Ναό Αγ. Γεωργίου.

Β) Εκφωνήσεις πανηγυρικών λόγων από κατάλληλους ομιλητές Α/θμιας Εκπαίδευσης.

Γ) Επιμνημόσυνες δεήσεις και καταθέσεις στεφάνων σε όλα τα μνημεία των Ηρώων.

Δ) Κατάθεση στεφάνων από το Δήμαρχο και Εκπροσώπους του Δήμου, Προϊστάμενο Αστυν. Αρχής Αμοργού, Προϊστάμενο Λιμενικού Σταθμού Αμοργού και Εκπροσώπους Σχολείων.

Ε) Παρέλαση μαθητών των Σχολείων.

ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ

Το Πρόγραμμα του Εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου 1940 για το Έτος 2023 στην έδρα του Δήμου έχει ως εξής :
Α) Γενικός 3ήμερος σημαιοστολισμός σε όλο το Δήμο, από την ογδόη πρωϊνή ώρα της 26ης Οκτωβρίου 2023 ως τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2023.
Β) Φωταγώγηση όλων των Δημοσίων και Δημοτικών Καταστημάτων, των καταστημάτων των Ν. Π. Δ. Δ. και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου 2023.

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 / 10 / 2023

1: Δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Χώρας, ώρα 11:00 π.μ.
2: Εκφώνηση του πανηγυρικού λόγου από ομιλητή που θα οριστεί από την Α/θμια ή Β/θμια Εκπ/ση.
3: Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων και κατάθεση στεφάνων από τους:
Α: Δήμαρχο Αμοργού
Β: Α. Σ. Αμοργού
Γ: Λιμενικό Σταθμό Αμοργού
Δ: Εθνική Αντίσταση
Ε: Νηπιαγωγείο Αμοργού
ΣΤ: Δημοτικό Σχολείο Αμοργού
Ζ: Γυμνάσιο Αμοργού
Η: Λ. Τ. Αμοργού
Θ: ΕΠΑΛ Αμοργού
4: Παρέλαση μαθητών.

Το παρόν έχει θέση πρόσκλησης

Κοινοποίηση:
1: Ιερό κλήρο Αμοργού
2: Αστυνομικό Σταθμό Αμοργού
3: Λιμενικό Σταθμό Αμοργού
4: Κέντρο Υγείας Αμοργού.
5: Σχολεία Αμοργού
6: Εκπροσώπους του Δήμου για κατάθεση στεφάνου στις Τ. Κοινότητες του Δήμου:
α) Πρόεδρο Τ.Κ. Αιγιάλης κ. Γαβαλά Ιωάννη
β) Εκπρόσωπο Τ.Κ. Θολαρίων κ. Μαρίνη Αντώνιο