Ενημερώνουμε τους πολίτες ότι την Τετάρτη 19-6-2024 στις 11.00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ανοικτή στο κοινό ημερίδα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ΄΄ΆΝΝΑ ΣΥΝΟΔΙΝΟΥ΄΄ του Δημοτικού Σχολείου Αιγιάλης, κατά την οποία η ανάδοχος εταιρεία ΥΛΗ-ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, θα παρουσιάσει διαδικτυακά τη μελέτη ΄΄ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ (ΕΠΜ) ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ (ΣΔ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ NATURA 2000 ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ΄΄, η οποία αφορά την ΄΄Ομάδα 8β περιοχών Δικτύου Natura 2000 Περιφερειακών Ενοτήτων Καλύμνου, Θήρας, Νάξου, Πάρου, Καρπάθου – Ηρωικής Νήσου Κάσου, Μήλου και Νήσων Αττικής΄΄. Μεταξύ των περιοχών της Περιφερειακής Ενότητας Νάξου είναι και περιοχές της Αμοργού.

Επειδή η μελέτη αποτελεί σημαντική παρέμβαση στις περιοχές Natura 2000 της Αμοργού,ο Δήμος Aμοργού ζήτησε από το αρμόδιο Υπουργείο και την μελετητική ομάδα να παρουσιάσει τη μελέτη και στην Αμοργό. Το ΥΠΕΝκαι η μελετητική ομάδα ανταποκρίθηκαν στο αίτημα του Δήμου και η παρουσίαση θα γίνει διαδικτυακά.

Καλούμε τους πολίτες να παρευρεθούν και να εκθέσουν τις απόψεις τους σχετικά με τη μελέτη.

Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να καλέσετε στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου (τηλ. 2285360231-κος Χάλαρης Γιώργος).